resimli güzel sözler, dualar, dini sözler, günaydın mesajları, gece mesajları, akşam mesajları, cuma mesajları, aşk sözleri, doğum günü mesajları, anlamlı sözler,resimli cuma mesajları, dua

GÜNAYDIN MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ29 Nisan 2017 Cumartesi

Sayfamızda Berat Kandili Duaları yazılı ve resim olarak yer almaktadır.

BERAT KANDİLİ DUALARI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN BERAAT KANDİLİ'NDE (BERAT GECESİ'NDE) OKUDUĞU DUA


Hepimizin bildiği gibi, dinimizle ilgili önemli olaylara sahne olmuş bazı zaman ve mekânların ayrı bir değeri vardır. Yüce Rabbimiz bu mübarek zaman ve mekânlarda kullarına kendisini hatırlayıp tövbe etmeleri, günahlardan arınmaları, dünya ve ahirete ait istek ve dualarını kendisine arzetmeleri için özel bir fırsat vermiştir. İşte bu önemli zamanlardan biri de Berat Kandili'dir.

Bu geceyi ganimet bilmeli, tevbe istiğfar etmeli, kaza namazı kılmalı, Kur’an-ı kerim okumalıdır.Berat duasi


Berat Kandili Duaları

Peygamber efendimiz Berat gecesinde,
 (Allahümmerzuknâ kalben takıyyen mineşşirki beriyyen lâ kâfiren ve la şakiyyâ) duasını çok okurdu.

Hazreti Muhammed (s.a.v) Berat Kandili’nde şöyle dua ederdi;

“Allah’ım!
Azabından affına,
gazabından rızana sığınıyorum,
senden yine sana ilticâ ediyorum.
Senin şanın yücedir.
Sana yaptığım senayı,
Senin kendine yaptığın
senaya denk bulmuyorum.
Sana layık bir surette hamd etmekten acizim”


Berat Kandili'nin içinde bulunduğu üçayların 2. ayı olan Şaban ayında niçin çok oruç tuttuğu sorulduğu zaman Resulullah efendimiz buyurdu ki:
(Şaban öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gâfildir. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçluyken arz edilmesini isterim.) [Nesaî]

Cebrail aleyhisselam gelip, “Kalk, namaz kıl ve dua et! Bu gece Şaban ayının 15. gecesidir” dedi. Bu geceyi ihya edenleri Allahü teâlâ affeder. Yalnız, müşrik, büyücü, falcı, cimri, kinci, müşahin, içkici, faizci ve zaniyi affetmez.) Taberani (Müşahin, bid’at ehli demektir.)


Yine bu gecede edilebilecek kıymetli dualar var. Onlar da şöyle;

“Bismillâhirrahmanirrahim. Eûzu bi-afvike min ikâbike ve eûzu bi-ridâke min sahatike ve eûzu bike minke celle vechuke lâ-uhsî senâen aleyke ente kemâ esneyte alâ nefsike.”

Anlamı:
“Ya Rabbi, cezandan affına sığınırım, gazabından rızana sığınırım,  Zatın yücedir, seni övmek için kelime bulamıyorum, Sen kendini övdüğün gibisin.”

Berat Kandili Duaları, resimli berat gecesi duası 2017

0 yorum:

Yorum Gönder