resimli güzel sözler, dualar, dini sözler, günaydın mesajları, gece mesajları, akşam mesajları, cuma mesajları, aşk sözleri, doğum günü mesajları, anlamlı sözler,resimli cuma mesajları, dua

GÜNAYDIN MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ7 Mart 2017 Salı

Sayfamızda Hz Yunus'un Duası ve Hz Yunus'un Duası Anlamı, Hz Yunus'un duası, Resimli, Hz Yunus Peygamberin duası yer almaktadır.

Hz Yunus'un Duası, Hz Yunus Peygamberin Duası

Rabbimizin Kur’an-ı Kerim’de bize öğrettiği dualardan biri de Hz. Yunus Peygamberin duasıdır. Bizde Hz Yunus peygamberin Kur’an’da geçen kıssasını ve duasını sizler için hazırladık.

Yunus Peygamber, balığın karnında şöyle dua etmiştir:

وَذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغَاضِبًا فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَيْهِ فَنَادٰى فِي الظُّلُمَاتِ

أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ

Hz. Yunus'un Duası Türkçe:

“(Ey Peygamberim!) Zünnûn’u (balık karnına girmiş olan Matta oğlu Yûnus’u) da an; zira (o, kavmine) kızarak (yurdundan) ayrılıp gitmişti, bizim kendisine güç yetiremeyeceğimizi, (kavminin arasından çıkmakla kendisini kurtaracağını) sanmıştı. Nihayet karanlıklar içinde (kalıp); “(Ey Rabbim!) Senden başka hiçbir ilah yoktur. Senin şânın yücedir, ben zâlimlerden oldum!” diye yalvardı.” (Enbiyâ, 21/87)

Rabbimiz, Yûnus Peygamberin duasını kabul ettiğini şöyle bildirmektedir:

فَاسْتَجَبْنَا لَهُۙ وَنَجَّيْنَاهُ مِنَ الْغَمِّۜ وَكَذٰلِكَ نُنْجِي الْمُؤْمِن۪ينَ

“Biz de onun duasını kabul ettik ve onu tasadan kurtardık. İşte biz, mü’minleri böyle kurtarırız.” (Enbiyâ, 21/88)

Zünnûn, “balık sahibi” demektir. Hz. Yûnus’u ifade etmektedir.

Kurân’da onunla ilgili bahsedilen kıssanın özeti şudur: 

Hz. Yûnus’un kavmi, Allah’ın davetine kulaklarını tıkarlar. Bütün gayretlere rağmen  Hz. Yûnus,  peygamber olarak gönderildiği kavminin hidayete gelmemesi üzerine Allah’ın iznini beklemeden orayı terk eder ve  bir gemiye biner. Geminin yelkenleri açık ve rüzgâr da olduğu halde açıkta gemi durur. Gemidekiler işin farkına varırlar. “Aramızda mutlaka yanlış yapan birisi var. Onu arayalım, bulalım.” derler. Bir kura çekilir ve bu kura da Hz. Yûnus’a çıkar ve Hz. Yûnus, denize atılır. Allah-û Tealâ’nın gönderdiği çok büyük bir Yûnus balığı, Hz. Yûnus’u yutar. Hz. Yûnus, Yûnus balığının karnında, karanlıklar içinde Allah’ın nelere muktedir olduğunu idrâk ederek Allah’a yalvarır: Bu olay, Kurân-ı Kerîm’de şöyle anlatılır:

Allahû Tealâ, onun bütün düşüncelerini bildiği için her an, her şeyden haberdardır. Çünkü ilmi ve rahmeti bütün insanları, canlıları ve cansızları, bütün boyutlarda kuşatmıştır. Allahû Tealâ’nın rahmeti ve fazlı, her şeye kâdir olan Allah’ın bir uzantısıdır. Eğer Allahû Tealâ bir dağın konuşmasını istiyorsa dağı, bir kuşun konuşmasını istiyorsa kuşu konuşturur. Dağlara da zikir yaptırır ama bunun adı artık zikir olmaz. Bu tesbihtir. Kimler Allah’ın adını “Allah, Allah, Allah, Allah…” diye söylerse, eğer bunu söyleten o varlığın iradesi değilse, Allah’ın irâdesi ise o zaman tesbih olur. Nitekim Enbiya Sûresi’nin 79. âyetinde Hz. Davut’un talebi üzerine Allahû Tealâ dağlara da kuşlara da zikrettirdiğini, yani Allah zikrettirdiği için onlara tesbih ettirdiğini ifade etmektedir.


***********


Hz Yunus'un Duası Balığın karnında yaptığı Dua


Hz. Yûnus’un Yûnus balığının karnında iken Allah’a ettiği dua Arapça:

لآ إِلَهَ إِلاَّ أَنتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنتُ مِنَ الظَّالِمِينَ

Okunuşu: Lē ilēhe illē ente subhâneke innî kuntu mine’z-zâlimîn.

Anlamı: …Senden başka İlâh yoktur. Sen, Sübhân’sın (her şeyden münezzehsin). Muhakkak ki ben, zâlimlerden oldum.» (Enbiyâ Sûresi, 87. âyet)Hz yunusun duasıHz Yunus'un Duası, Yunus Peygamberin Duası

Bu ayetlerde Allah, bedensel ve zihinsel her türlü hastalıktan kurtulmak için tedavi yollarına başvurulması gerektiğini, şifayı verenin Allah olduğunu vurgulamaktadır. Peygamberimiz (s.a.s.), Yûnus Peygamberin duası ile ilgili olarak;


دَعْوَةُ ذِي النُّونِ إِذاَ دَعَا وَهُوَ فِي بَطْنِ الْحُوتِ لَا إِلٰهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحَانَكَ
إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ فإِنَّهُ لَمْ يَدْعُ بِهَا رَجُلٌ مُسْلِمٌ فِي شَيْءٍ قَطُّ إِلاَّ
اسْتَجَابَ الَّهلُ لهُ


“Balık sahibi (Yûnus peygamberin), balığın karnında yaptığı duası; “lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü mine’zzâlimîn (Ya Rabbî!) Senden başka ilâh yoktur, seni noksan sıfatlardan tenzih ederim, gerçekten ben zâlimlerden oldum)” şeklinde idi. Bu sözlerle dua eden herhangi bir Müslüman yoktur ki Allah onun duasını kabul etmiş olmasın” buyurmuştur. (Tirmizî, De”avât, 85; bk. Hâkim, De”avât, I, 505)
* * * * *Hz Yunus'un Duası
hz Yunus Duası, hz yunus duası ve anlamı,  hz yunusun balığın karnında ettiği dua, hz yunusu kurtaran dua, Yunus Peygamberin Duası, Yunus Peygamberin hikayesi, hz yunuz duasi, Hz Yunus Duasi Türkçe ve arapça Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder