resimli güzel sözler, dualar, dini sözler, günaydın mesajları, gece mesajları, akşam mesajları, cuma mesajları, aşk sözleri, doğum günü mesajları, anlamlı sözler,resimli cuma mesajları, dua

GÜNAYDIN MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ23 Şubat 2017 Perşembe

Sayfamızda Resimli Hz Osman Sözleri, Hz Osman Sözleri Facebook, En Güzel Hz Osman Sözleri ve  whatsapp için en güzel Hz Osman Sözlerini bulabilirsiniz.

Hz Osman Sözleri

En sonra varacağınız Hakk’dan korkun ki, fitne ve fesada düşmeyesiniz. hz.Osman


* * * * *


Mükafatın büyüklüğü, belanın büyüklüğü nispetindedir. hz.Osman


* * * * * 


Ben terazi değilim ki hata işlemeyeyim. Hz.Osman


* * * * *


İnsanların en hayırlısı, günahsız olan ve Allah’ın kitabı ile amel edendir. Hz.Osman


* * * * *


Çok söyleyen hakimdense, çok iş gören amire ihtiyacımız vardır. hz.OsmanHz Osman SözleriHz Osman Sözleri facebook, Resimli Hz Osman Sözleri kısa 


* * * * *


Sabredin, yoksa pişman olursunuz. Hz.Osman


* * * * *


Ya Bela Ve Musibetlere Sabredersin Yahut Nedamet Edersin. Hz.Osman


* * * * *


Suç İşleyenin Kulağını İyi Çek; Zira Dünyada Ceza Görmek, Ahiretteki Cezadan Daha Kolaydır. hz.Osman

En Güzel Hz Osman Sözleri, Hz Osman Mesajları resimli, Hz Osman Sözleri hayal


HAZRETİ OSMAN KİMDİR?

Hz. Osman (ra), 580 yılında Taif’te doğdu. Kureyş’in zengin Ümeyyeoğulları ailesindendi. Babasının adı Affan’dır. Hz. Osman (ra)  Peygamberimiz’den (Sav) 9 yıl sonra doğmuştur. Hz. Osman (ra) asıl adıyla Osman bin Affan cennetle müjdelenen on sahabeden biridir.

Hz. Osman (ra), Dört Büyük Halife’den üçüncüsüdür. Hz. Ömer’den (ra) sonra halifelik görevini 644 yılında almış ve 12 yıl kadar sürdürmüştür. En uzun süre halifelik yapan Hz. Osman’dır.

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (Sav) damadı olmuştur. Hz. Muhammed’in (Sav) önce Rukiyye isimli kızıyla evlenmiştir. Daha sonra Rukiyye’nin vefat etmesiyle bir başka kızı olan Ümmü Gülsüm ile evlenmiştir. Peygamberin iki kez damadı olması, iki kızıyla evlenmiş olması hasebiyle Zi’n-Nureyn yani “iki nur sahibi” olarak da anılır. Hz. Osman (ra), ilk müslüman olanların beşincisidir. Müslüman olduğu sırada 34 yaşlarındaymış.

Halifelik döneminde İslam devleti genişlemiş, Horasan, Hindistan, Mâverâünnehir, Kafkasya, Kıbrıs adası ve Kuzey Afrika’nın birçok yerleri onun zamanında feth edilmiştir. Donanma kurmuş, ekonomik reformlar gerçekleştirmiştir. İlk İslam parasını basmış, bütün masraflarını karşılayarak Kabe ve Mescidi Nebeviyi genişletmiştir.

Hz. Osman (ra), Hz. Ebubekir (ra) zamanında toplatılıp kitap haline getirilen Kur’an-ı Kerim Mushaflarını çoğaltıp önemli merkezlere göndermiştir. Kur’an-ı Kerim’i çoğaltmıştır.

Aynı zamanda vahiy katibiydi. Vahiy katibi; Kur’an ayetlerini yazan kişilere verilen isimdir.

Hz. Osman (ra) 656 yılında evinde Kur’an-ı Kerim okurken şehit edildi.
* * * * *Resimli Hz Osman Sözleri, Hz Osman Sözleri Facebook, Hz Osman Mesajları

0 yorum:

Yorum Gönder