resimli güzel sözler, dualar, dini sözler, günaydın mesajları, gece mesajları, akşam mesajları, cuma mesajları, aşk sözleri, doğum günü mesajları, anlamlı sözler,resimli cuma mesajları, dua

GÜNAYDIN MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ4 Mayıs 2017 Perşembe

Sayfamızda 2018 Ramazan Ne zaman? Ramazan Ne Zaman 2018? Ramazan Bayramı Ne zaman? ve Ramazan ile ilgili kısa ve öz bilgileri bulabilirsiniz? 

2018 Ramazan ayı ne zaman başlıyor? (2018 Ramazan bayramı tatili kaç gün?)

Mübarek Üç ayların içinde bulunan Ramazan ayının başlamasına kısa bir süre kaldı. Bildiğimiz gibi on bir ayın sultanı olan Ramazan ayı 2018 Ramazan ayı, bu sene 16 Mayıs Çarşamba günü başlayacak. İlk teravih namazı 15 Mayıs Salı akşamı kılınacak ve salıyı çarşambaya bağlayan gece ilk sahur yapılacak.Ramazan ayı ne zaman başlıyor?


Bu sene ilk oruç 16 Mayıs Çarşamba günü tutulacak. Müslümanlar 15 Mayıs Salı gününü 16 Mayıs Çarşamba gününe bağlayan gece ilk sahuru yapacak ilk teravih kılacak. Ramazan Bayramı İslam aleminde, oruç tutma ayı olan Ramazan'ın ardından üç gün boyunca kutlanan dinî bir bayramdır. Hicri takvime göre onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç gününde kutlanır. Bayramdan bir önceki gün, Ramazan ayının son günü olan arefedir. Ramazan ayı, Kur'an-ı Kerim'in indiği aydır. Kur'an'da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen "Kadir Gecesi" yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam'ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona "On Bir Ayın Sultanı" denilmiştir. Ramazan'ın ilk gününe bağlayan gece) akşamla yatsı arasında 2 rek'at teşekkür namazı kılınır. "Yâ Rabbî, Ramazân-ı şerîf ile müşerref kıldığın için“ denilir ve namaza durulur. Bu arada Kur'an'ın ilk ayetlerinin vahyedildiği Kadir Gecesi bu ayın içindedir. Hangi gün olduğu bilinmemekle birlikte Ramazn ayının 27. gecesi Kadir Gecesi olarak kabul edilir.

Ramazan, içerisinde insanlık için, “bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesini” taşıyan bir aydır. Ramazan, inananlar için evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem ateşinden kurtuluş ayıdır. Ramazan, Kur’an ayıdır, oruç ayıdır.

Ramazan kelime anlamı olarak; yaz aylarının sonunda ve güz mevsiminin başında yağan ve yerdeki tozları temizleyen yağmur anlamındadır. Bu yağmur, nasıl ki yeryüzünü yıkayıp tozlardan temizliyorsa, Ramazan ayı da mü'minleri günahlardan öylece temizler.
Ramazan'ın diğer bir anlamı da güneşin şiddetli hararetinden taşların yanıp kızmasıdır. Böyle kızgın yerde yürüyen kimsenin ayakları yanar, zorluk, acı his eder. Bunun gibi oruç tutan kimse de açlık ve susuzluğun hararetine katlanır, zahmet ve meşakkat çeker, içi yanar. Yâhut kızgın yer ayakları yaktığı gibi Ramazan da müminlerin günahlarını yakar, yok eder. (İnşallah)

Her iki mânânın birleştiği nokta; oruçlunun bu ayda günâhlardan arınacak olmasıdır.

Peki 2018 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Ramazan Bayramı, Müslümanlar için "onbir ayın sultanı" olarak kabul edilen Ramazan ayının ardından kutlanan bayramdır. 2018 Ramazan Bayramı 15 Haziran 2018'de başlıyor.

RAMAZAN-I ŞERİF DUALARI


10 Gün Yâ Erhamerrâhimin

10 Gün Yâ Gaffârezzünûb

10 Gün Yâ Atikarrikâb


Sayfamızda ramazan ne zaman 2018, ramazan ne zaman başlıyor, ramazan ne zaman basliyor, ramazan, 2018 ramazan ne zaman başlıyor? sorularının yanıtını vermeye çalıştık. umarız faydalı olmuştur. Allah'a emanet olun. HAYIRLI RAMAZANLAR.

0 yorum:

Yorum Gönder