resimli güzel sözler, dualar, dini sözler, günaydın mesajları, gece mesajları, akşam mesajları, cuma mesajları, aşk sözleri, doğum günü mesajları, anlamlı sözler,resimli cuma mesajları, dua

GÜNAYDIN MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ4 Mayıs 2017 Perşembe

Sayfamızda 2018 Ramazan Ne zaman Başlıyor? 2018 Ramazan Ne zaman? sorularının yanıtını bulabilirsiniz?

2018 Ramazan Ne zaman Başlıyor?

Ramazan orucu

İslam'ın beş esasından biri olan Ramazan ayında oruç tutmak Müslümanlar için en önemli ibadetlerden biridir. Oruç nedir? Niyet ederek tan yerinin ağarmaya başlamasından (yani imsak vaktinden) itibaren güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve cinsî ilişkiden uzak durmak suretiyle yerine getirilen bir ibadettir.Peki 2018 yılı Ramazan ayı ne zaman? Oruç hangi ayda başlayıp hangi ayda bitecek?

Mübarek Üç ayların içinde bulunan Ramazan ayının başlamasına kısa bir süre kaldı. Bildiğimiz gibi on bir ayın sultanı olan Ramazan ayı 16 Mayıs 2018 Çarşamba günü başlıyor. Ramazan Bayramı'nın ilk günü ise 15 Haziran 2018'dir.


Ramazan, içerisinde insanlık için, “bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesini” taşıyan bir aydır. Ramazan, inananlar için evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem ateşinden kurtuluş ayıdır. Ramazan, Kur’an ayıdır, oruç ayıdır.

Ramazan kelime anlamı olarak; yaz aylarının sonunda ve güz mevsiminin başında yağan ve yerdeki tozları temizleyen yağmur anlamındadır. Bu yağmur, nasıl ki yeryüzünü yıkayıp tozlardan temizliyorsa, Ramazan ayı da mü'minleri günahlardan öylece temizler.
Ramazan'ın diğer bir anlamı da güneşin şiddetli hararetinden taşların yanıp kızmasıdır. Böyle kızgın yerde yürüyen kimsenin ayakları yanar, zorluk, acı his eder. Bunun gibi oruç tutan kimse de açlık ve susuzluğun hararetine katlanır, zahmet ve meşakkat çeker, içi yanar. Yâhut kızgın yer ayakları yaktığı gibi Ramazan da müminlerin günahlarını yakar, yok eder. (İnşallah)


Her iki mânânın birleştiği nokta; oruçlunun bu ayda günâhlardan arınacak olmasıdır.

Ramazân-ı şerîfin ilk akşamı nasıl değerlendirilebilir?


Şa'ban'ın son gününü Ramazan'ın ilk gününe bağlayan gece) akşamla yatsı arasında 2 rek'at teşekkür namazı kılınır. „Yâ Rabbî, Ramazân-ı şerîf ile müşerref kıldığın için“ denilir ve namaza durulur.

Fâtiha-i şerîfeden sonra birinci rek'atte 1 „İnnâ a'taynâkel-kevser...“, ikinci rek'atte 1 İhlâs-ı şerîf okunur.

Namazdan sonra; 70 İstiğfâr-ı şerîf, 70 Salevât-ı şerîfe (Salât-ı Münciye okumak efdaldir) okunup dua yapılır.

Ramazan duası;


Birinci 10 gün içinde mümkünse tesbih namazı kılınır ve Hatm-i Enbiyâ yapılır.

İkinci 10 gün içinde mümkünse yine tesbih namazı kılınır ve Hatm-i Enbiyâ yapılır.

Üçüncü 10 gün içinde tevbe-istiğfar, Hatm-i Enbiyâ ve 7 salât-ü selâm'dan sonra mümkünse Hatm-i İstiğfâr yapılıp, yani 1001 defa:Sizlerde Ramazan 2018, ramazan 2018 ne zaman, ramazan ne zaman 2018, ramazan ne zaman, ramazan ne zaman başlıyor, ilk oruç ne zaman, ramazan ne zaman başlıyor 2018 yayınımızla ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder