resimli güzel sözler, dualar, dini sözler, günaydın mesajları, gece mesajları, akşam mesajları, cuma mesajları, aşk sözleri, doğum günü mesajları, anlamlı sözler,resimli cuma mesajları, dua

GÜNAYDIN MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ28 Nisan 2017 Cuma

Sayfamızda Berat Kandili 2018 Ne zaman sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

Berat Kandili Ne Zaman? Berat Kandili 2018 Ne Zaman?

Berat Kandili Şaban ayının 14. gecesi idrak edilmektedir. Şaban ayının 14.ncü gecesi, miladi takvime göre 10 Mayıs Çarşamba gününe denk gelmektedir. Yani 30 Nisan Pazartesi akşamını, 01 Mayıs Salı gününe bağlayan gece ''Berat Kandili’ni idrak edeceğiz.


Berat Gecesinde Neleri yapmalıyız.

Öncelikle böyle geceleri fırsat bilip iyi değerlendirmeliyiz, Kendi kendimizi muhasebe ederek hatalarımızı hatırlayıp af dilemeliyiz, bir daha aynı hataları yapmamaya azmetmeli, günahlardan uzak durmaya çalışmalı ve kimseye zarar vermeden yaşamaya gayret göstermeliyiz.

Her sene, Şaban ayının on beşinci Berat gecesinde, o senede olacak şeyler, ameller, ömürler, ölüm sebepleri, yükselmeler, alçalmalar, yani her şey Levh-i mahfuzda yazılır. Resulullah efendimiz, bu gece, çok ibadet, çok dua ederdi.

Berat Kandili'nin İçinde bulunduğu ay olan Şaban ayında niçin çok oruç tuttuğu sorulduğu zaman Resulullah efendimiz buyurdu ki:
(Şaban öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gâfildir. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçluyken arz edilmesini isterim.) [Nesaî]

BERAT KANDİLİNDE NASIL İBADET EDİLİR?


Berat Kandili'nde yerine getirilecek ibadetlerin bir kuralı yoktur. Aşağıdaki tavsiyeye uyulabilir.
1-Namazları cemaatle kılmalı özellikle Yatsı ve Sabah namazlarını özellikle cemaatle kılınmalıdır ki, bu mübarek gece sabaha kadar ibadet etmiş olunsun.
2- Gece oruçlu olarak karşılanmalı ve ertesi günü de oruç tutulmalı.
3- Kılabildiğimiz kadar kaza namazı kılmalı.
4- Tesbih Namazı kılınabilir.
5- Kuran-ı Kerim okumalı.
6- Tefekkür etmeli.
7- Sadaka yapmalı.


Yüce Mevlâ’dan Mübarek Berat Gecesinde gönüllerimizi kötü duygulardan, manevi kirlerden arındırmasını kardeşlik duygularımızı geliştirmesi dileği ile Berat Kandili 2018 Tüm Müslümanlara hayırlara vesile olsun inşallah... 

berat kandili ne zaman, berat kandili 2018 ne zaman, berat kandili ne günü, berat kandili ne zaman kutlanır?

0 yorum:

Yorum Gönder