resimli güzel sözler, dualar, dini sözler, günaydın mesajları, gece mesajları, akşam mesajları, cuma mesajları, aşk sözleri, doğum günü mesajları, anlamlı sözler,resimli cuma mesajları, dua

GÜNAYDIN MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ28 Nisan 2017 Cuma

Sayfamızda sizler için hazırlanmış olan, Berat Kandili 2018 ile ilgili yapmamız gerekenler (Berat Kandilini Nasıl değerlendirmeliyiz),  Berat Kandili 2018 ne zaman sorusunun cevabını bulabilir ve Berat Kandili Mesajlarını indirip paylaşabilirsiniz. Hayırlı Kandiller...

Berat Kandili 2018

Hepimizin bildiği gibi, dinimizle ilgili önemli olaylara sahne olmuş bazı zaman ve mekânların ayrı bir değeri vardır. Yüce Rabbimiz bu mübarek zaman ve mekânlarda kullarına kendisini hatırlayıp tövbe etmeleri, günahlardan arınmaları, dünya ve ahirete ait istek ve dualarını kendisine arzetmeleri için özel bir fırsat vermiştir. İşte bu önemli zamanlardan biri de Berat Kandilidir. 

Berat Kandili 2018 Ne zaman idrak edilecek?

30 Nisan Pazartesi akşamını, 1 Mayıs Salı gününe bağlayan gece ''Berat Kandili’ni idrak edeceğiz.
Yani Berat Kandili Üç ayların ikinci ayı olan  Şaban ayının 14. gecesi idrak edilecektir. Şaban ayının 14.ncü gecesi, miladi takvime göre 30 Nisan Pazartesi gününe denk gelmektedir.

Berat; “Günah, borç ve cezadan kurtulmak“ anlamına gelir. Kim bu gecede gönülden Allah’a yönelir, tövbe ederse günahları bağışlanır. Berat kandili gibi özel zamanlar gönüllerimizin Allah’a yöneldiği, O’nun affına rahmet ve mağfiretine en fazla yaklaştığı anlardır. Ayrıca böyle zamanlarda kalplerimizde şefkat, kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularının daha yoğun olduğunu hissederiz. Toplumsal olarak da günahlar ve suçlar azalır, hayırlar artar. Bu geceler, kendimizle hesaplaştığımız, hayatımıza Yüce Yaradan’ın rızası doğrultusunda yön vermeye karar verdiğimiz fırsat geceleridir.

Bir yoruma göre Kur’an-ı Kerim’in 44. Suresi olan Duhan suresinin ilk ayetlerinde bu geceden bahsedilmektedir. Burada işaret buyrulduğuna göre Yüce Rabbimiz bu gecede kendisine huşu ile yönelen kullarına rahmetini bol bol indirmekte, rızık ve şifa kapılarını açmaktadır.Berat Kandili ile ilgili Efendimizin bize tavsiyesi nelerdir?

Sevgili Peygamberimiz de bu gece ile ilgili şöyle buyurmuşlardır: “Şaban Ayı’nın 15. gecesini ibadetle geçirin. Gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve kullarına rahmetini, lutuflarını müjdeler: Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan, ona da istediğini vereyim.” Ne multu gönüllerinde bu daveti duyup ona icabet edenlere!

Berat Gecesi’ne ulaşan, herkes Cenab-ı Hakkın bu davetinin farkına varıp, “yok mu?” sorusuna, “Ben varım yâ Rabbi” demeli; geçmişine tövbe edip geleceğini güzelleştirmelidir. Allah Teâlâ şöyle buyuruyor: “Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır. Çok merhamet edendir.”

Berat Gecesinde Neleri yapmalıyız?

Öncelikle böyle geceleri fırsat bilip iyi değerlendirmeliyiz, Kendi kendimizi muhasebe ederek hatalarımızı hatırlayıp af dilemeliyiz, bir daha aynı hataları yapmamaya azmetmeli, günahlardan uzak durmaya çalışmalı ve kimseye zarar vermeden yaşamaya gayret göstermeliyiz.

Berat gecesinde neler yapılmalı, nasıl değerlendirmeliyiz.
Bu gece günahlarımızdan arınmayı ümit ederek bolca tövbe-istiğfar etmeli. Kazaya kalan namazlarımızı kaza etmeye çalışmalı. Kur’an okuyup Rasulullah Efendimize salâvat getirmeli. Kendimiz için dua etmeli, geçmişlerimiz, akraba, komşu ve dostlarımız için; müminler için, dünya ve ukbâ kurtuluşumuz, saadetimiz için dua ve niyazda bulunmalıyız

Yüce Mevlâ’dan bu gecede gönüllerimizi kötü duygulardan, manevi kirlerden arındırmasını kardeşlik duygularımızı geliştirmesi dileği ile Berat Kandili 2018 Hayırlara vesile olsun inşallah...

Berat gecesi 2018, Berat kandili 2018, berat kandili 2018 ne günü, berat kandili 2018 ne zaman, berat kandili mesajları, berat kandili nedir, berat kandilinin önemi yazımıza sizlerde yorumlarınızı ekleyebilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder